Style w tatuowaniu

Dziś chciałabym omówić i pokazać Wam główne style, w których poruszają się tatuatorzy w dzisiejszych czasach. Potraktujcie ten wpis jako taki przewodnik. Zauważyłam, że wiele osób ma problem z nazywaniem i odróżnianiem od siebie poszczególnych stylistyk, co skutkuje nieporozumieniem w wyborze odpowiedniego tatuatora. Mam nadzieję, że po tej lekturze wszystko będzie już jasne 😉

Gotowi? No to zaczynamy!

Tatuaż akwarelowy (watercolor tattoo)

Styl ten ma naśladować technikę malarstwa akwarelowego (czyli z wykorzystaniem farb akwarelowych). Tatuaże w tym stylu charakteryzuje zamierzona niedokładność, plamy, rozmycia czy inne rozbryzgi. Nie ma tutaj mocnego konturu, a kolor może być blady:

Pablo Ortiz Tattoo

Tatuaż malarski (painting tattoo)

W stylu malarskim spotkamy efekty imitujące pociągnięcia pędzla, plamy, mazy. Tematem pracy tatuaży malarskich jest zazwyczaj abstrakcja:

Tatuaż malarski abstrakcja Monika Ochman Tattoo

Dotwork tattoo

Tutaj cieniowanie jest tworzone z małych bądź większych kropek, przez co uzyskuje się efekt „faktury”. Wzory mogą, ale nie muszą mieć wyrazistego konturu:

Tatuaż dotwork Monika Ochman Tattoo

Style w tatuażu - dotwork

Linework

Jak sama nazwa wskazuje to tatuaż na podstawie linii. Spotkamy tutaj dużą dowolność kształtów i tematów, ale bardzo popularnym w dzisiejszych czasach motywem są tzw. ornamenty czy wzory biżuteryjne:

Style w tatuażach - tatuaż linework ornament

Tatuaż geometryczny

Tutaj w roli głównej występują wszelkiego rodzaju wzory geometryczne i patterny:

Martyna Cyniak Tattoo

Tatuaż tradycyjny (oldschool)

Głównym znakiem rozpoznawczym tego stylu jest gruby, czarny kontur, „toporne” cieniowanie oraz znikoma ilość barw – zazwyczaj tylko czarny, czerwony, żółty i zielony:

Nikola Berest

Tatuaż neotradycyjny

Styl neotradycyjny to styl tradycyjny z większą dowolnością 😉 Dalej spotkamy tu gruby kontur, ale paleta barw jest zdecydowanie szersza. Wzory są subtelniejsze w wyrazie, a kolory mogą być intensywniejsze:

Style w tatuażu - tatuaż neotradycyjny
Taras Kruk

Tatuaż realistyczny/foto-realistyczny

Styl ten polega na jak najdokładniejszym przeniesieniu wzoru ze zdjęcia. Realizm może być czarno-szary lub kolorowy, w zależności od preferencji. Kontur tutaj nie występuje:

Style w tatuazu - tatuaz realistyczny
Adam Kapuściński

Tatuaż biomechaniczny

To taki, który przedstawia „mechaniczny surrealizm”. Myślę, że styl ten najlepiej zobrazuje Wam sztuka twórcy Obcego, czyli pana Hansa Rudolfa Gigera.

Style w tatuażu - tatuaż biomechaniczny
Viktor Sigil

Tatuaż japoński

Tutaj głównym tematem pracy są wszystkie motywy japońskie, od karpia koi po samuraje i inne symboliczne twarze/maski. Styl charakteryzuje czarny kontur oraz specyficzne tło przypominające fale, chmury czy inne „ślimaki-zawijaki” 😉

Różne style w tatuażu - tatuaż japoński
Anton Senkou

Tatuaż szkicowy (sketch tattoo)

Jak sama nazwa wskazuje – wygląda jak szkic ołówkiem. Całość wykonana jest z wielu mniej lub bardziej dokładnych kresek w kolorze czarnym:

Różne style w tatuażu - tatuaż szkicowy
Oggs Ink

Tatuaż polinezyjski (maoryski)

Wywodzi się od grupy etnicznej z Nowej Zelandii – kultury Maorysów. Technicznie tak naprawdę nie różni się niczym od popularnego w latach ’90 tribala (czarne kreski + wypełnienie na tzw. „blachę”):

Różne style w tatuażu - maori
Fatniss Ink

No i to by było chyba na tyle – mam nadzieję, że choć trochę pomogłam niektórym rozwikłać zagadkę dotyczącą poszczególnych stylistyk tatuaży i uświadomić czym się charakteryzują 😉 Na pewno coś przeoczyłam nieświadomie bądź świadomie, tak jak np. trash polka (nie miałam odpowiedniego zdjęcia) czy ignorant tattoo (wulgarne, żenujące, krzywe czy zabawne rysunki), którego nie zaliczam do ogólnie pojętej sztuki tatuażu – zdecydowanie bardziej pasuje do niego słowo „brudnopis”.

Wyżej wymienione i pokazane przeze mnie style spotkacie na pewno w różnych konfiguracjach, np. styl realistyczno-akwarelowy, w którym tatuuję. Dowolność jest naprawdę ogromna 😉

Jeśli jesteście ciekawi mojej stylistyki to zapraszam Was serdecznie do obejrzenia mojego portfolio oraz obserwowania mojego konta na Instagramie.


Serdecznie pozdrawiam,

Monika