Ile kosztują tatuaże - co wpływa na ich cenę

Na pewno nie raz zrodziło się w Twojej głowie pytanie ile kosztują tatuaże i dlaczego jest taka rozbieżność między cenami u poszczególnych artystów czy studiów.

Większość osób, które nigdy nie zagłębiały tej kwestii jest absolutnie zszokowana i przerażona wyceną swojego wymarzonego wzoru. Niestety w tym momencie często chwytają się jak najtańszych opcji, co może skończyć się chałturą i szukaniem pomocy u profesjonalistów. W rezultacie osoba taka płaci za zakrycie/poprawę owego „dzieła” minimum dwa razy więcej, niż przy wykonaniu tego tatuażu od razu u profesjonalisty, fachowo i dobrze. Idealnie sprawdza się tutaj przysłowie: „Chytry dwa razy traci…”.

Ceny tatuaży ustalane są indywidualnie i zaczynają się zazwyczaj od 200-300 zł. Przy większych pracach (cała ręka, noga, plecy) koszt wykonania tatuażu sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Co wpływa na cenę Twojego wzoru?

Przede wszystkim jest to temat pracy, stylistyka tatuażu, jego wielkość oraz miejsce na ciele. Zdarza się, że za mniejszy wzór zapłacisz więcej niż za inny w większym rozmiarze, ponieważ zawiera więcej szczegółów lub chcesz go zrobić w miejscu, które ciężko się tatuuje (twarda skóra, dużo tkanki tłuszczowej, rozszerzone pory, trudny dostęp). Znaczenie ma również kolorystyka – prace full-color zazwyczaj robi się dłużej, choć nie zawsze tak jest.

Ile kosztują tatuaże - tatuaż kwiatów magnolii

Oprócz zasadniczych kwestii warunkujących ceny tatuaży znaczenie mają również inne, ważne czynniki, których klienci nie są świadomi. Do tych najważniejszych należą:

  • renoma tatuatora (jego umiejętności, doświadczenie, popularność, pozytywne opinie innych klientów) oraz studia tatuażu
  • miasto (!)
  • kwestie ekonomiczne (ceny materiałów, utrzymania lokalu, zatrudnienia pracowników itp.)

Jaki jest najczęstszy błąd myślenia klienta? Tu się zapewne mocno zdziwisz – uważa on, że płaci za… TATUAŻ.

Musisz sobie uświadomić, że tatuowanie jest USŁUGĄ. Oznacza to, że opłata pobierana jest za całość poświęconego Ci czasu i uwagi, w wyniku których powstaje tatuaż. Rozwinę oczywiście to zagadnienie, bo może wydawać się dla niektórych niezrozumiałe.

Podzielmy całość procesu tatuowania na poszczególne etapy. Jakie korzyści zyskujesz w ramach tej kwoty?

  1. Przed sesją:  odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, wyznaczenie dogodnego terminu, konsultację odnośnie szczegółów wzoru, porady w znalezieniu najlepszego rozwiązania, wykonanie indywidualnego i niepowtarzalnego projektu w oparciu o Twoją wizję
  2. W trakcie sesji: dopasowanie wzoru i jego wielkości do Twojego ciała, bezpieczeństwo sterylności oraz maksymalną higienę pracy, stosowanie najlepszych materiałów i barwników minimalizujących ryzyko alergii, wiedza i umiejętności dotyczące tatuowania oraz postępowania w przypadku nagłych sytuacji, wymarzony malunek na skórze zgodny z początkowymi założeniami
  3. Po sesji: szczegółowy instruktaż dotyczący zasad pielęgnacji świeżego tatuażu, niezwłoczna pomoc w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych powikłań oparta na wiedzy i doświadczeniu, dokonanie korekty tatuażu w przypadku takiej potrzeby

Powyższa analiza absolutnie nie daje pewności, że takie podejście do klienta ma każdy tatuator! Dlatego jeśli podobają Ci się prace danego artysty, ale nie wiesz w jaki sposób pracuje – nie bój się go spytać o nurtujące Cię kwestie.

Monika Ochman Tattoo przy pracy
Fot. K-Milion Foto

Słowem zakończenia: czy warto oszczędzać na tatuażach? Jeśli bardzo podobają Ci się prace konkretnego tatuatora, a jego cennik jest dla Ciebie w tym momencie za wysoki – nie wybieraj tańszych usług u innych. Lepiej poczekać, sukcesywnie odkładając pieniążki do skarbonki i wykonać swój wymarzony tatuaż u osoby, której twórczość obserwujesz i doceniasz. W przeciwnym razie Twoje marzenie może zamienić się w problem, który ciężko rozwiązać (przeczytaj wpis o zakrywaniu tatuaży ).

Nie zaprzeczę, że jednorazowo jest to wysoka kwota i nie każdy może sobie na nią pozwolić. Pamiętaj jednak, że raz dobrze wykonanego tatuażu nie będziesz musiał/musiała poprawiać – będzie z Tobą do końca życia. Dzieląc kwotę tatuażu przez liczbę lat, które z nim spędzisz okaże się, że więcej w ciągu swojego życia wydajesz na inne usługi beauty…


Serdecznie pozdrawiam,

Monika