Jak i czym goić świeży tatuaż?
Poniżej przedstawiam Ci ogólne zasady pielęgnacji tatuażu, które zalecam każdemu mojemu klientowi. Spisałam je w punktach, by były konkretne i przejrzyste. Pamiętaj, że każdy tatuator preferuje inne metody gojenia – musisz kierować się normami artysty, który jest autorem danej pracy!
Moje zalecenia względem świeżego malunku na ciele przedstawiają się następująco:
1. Opatrunek założony w studiu (Unistar Skin Care Tattoo Film) zdejmij po 2-3 dobach, najlepiej wieczorem. Koniecznie obejrzyj poniższy filmik instruktażowy:
2. Przez pierwsze kilkanaście godzin z tatuażu sączy się osocze, które zbiera się pod opatrunkiem i wygląda jak ciemno-szara wydzielina. Mimo, że proces ten wydaje się bardzo nieestetyczny, nie należy panikować – jest to zjawisko normalne i nie wpływa negatywnie na gojenie. Jeśli bardzo Ci ona przeszkadza, możesz przekłuć powstały „bąbel” z osoczem tak, by wycisnąć jego nadmiar.
3. Po zdjęciu opatrunku tatuaż należy kilka razy dziennie przemywać letnią wodą z mydłem, osuszać jednorazowym ręcznikiem papierowym i smarować cienko kremem tak często, by zachować jego ciągle nawilżenie.
Mydła do wyboru: szare, antybakteryjne (NIE na bazie alkoholu), hipoalergiczne typu „Biały Jeleń”; ewentualnie płyn do higieny intymnej.
Polecane kremy: Neba, Balm Tattoo, Easy Tattoo; ewentualnie Bephanten dostępny w aptece.
4. Świeży tatuaż jest raną, musisz więc zachować wszystkie środki ostrożności, by go nie zanieczyścić/zakazić. Nie może mieć on kontaktu z brudnymi rękoma, pyłami, sierścią zwierząt itp.
5. Przez pierwsze 2 tygodnie z tatuażu łuszczy się naskórek w kolorze tuszu. Nie można go odrywać ani drapać – w przeciwnym razie wystąpi w tym miejscu ubytek farby.
Przez ten okres nie można korzystać z kąpieli wodnych (prysznic jest dozwolony), słonecznych, aktywności fizycznej, sauny. Należy unikać obtarć, zapoceń, odparzeń skóry.
6. Całkowite złuszczenie naskórka nie oznacza wygojenia tatuażu. Okres regeneracji skóry trwa średnio 2 miesiące. Przez cały ten czas tatuaż należy nawilżać kremem, by przyspieszyć ten proces.
7. Jeśli Twój tatuaż całkowicie się wygoi (za 1,5-2 miesiące) zgłoś się do studia na kontrolę lub wyślij dobrej jakości zdjęcie.
8. Świeżo wytatuowanego ciała nie wolno wystawiać na słońce/solarium – promienie UV działają na tatuaż niszcząco, wywołują również alergię, opuchliznę oraz inne dziwne zmiany skórne. Krem z blokerem SPF 50 możesz zastosować najwcześniej po miesiącu od daty zrobienia tatuażu!
Co jest NORMALNE po tatuowaniu i w trakcie gojenia?
– ogólne osłabienie, gorączka
– sączące się osocze i tusz (ciemno-szara wydzielina)
– bolesność wytatuowanego miejsca
– opuchlizna, zaczerwienienie skóry
jeśli stan zapalny jest duży (jak na poniższym zdjęciu) zalecam częste okłady z lodu
– łuszczący się naskórek
– swędzenie tatuażu
– sucha, wypukła i błyszcząca się skóra


Jeśli:
– zauważysz, że z Twoją skórą dzieje się coś niepokojącego (zaczerwienienie, wysypka, odparzenie) w trakcie noszenia opatrunku
– zsunie/spadnie Ci opatrunek przed upływem 2-3 dób
– w miejscu wytatuowanym (po zdjęciu opatrunku) pojawi się rosnące zaczerwienienie, wrzody, ropa, wysypka, odparzenie
– w ciągu 2 dni nie minie Ci gorączka
…to znak, że koniecznie musisz poinformować o tym swojego tatuatora. Jeśli autorem tatuażu jestem ja, odezwij się do mnie jak najszybciej – w zależności od objawów powiem Ci jak musisz dalej postępować, by wyeliminować toczący się stan zapalny. Pamiętaj, że możesz liczyć na moje wsparcie niezależnie od weekendów, świąt czy urlopu.

Więcej o tym jak wygląda tatuaż podczas gojenia oraz jakie wyróżniam fazy tego procesu znajdziesz w moim poście o łuszczącym się naskórku 🙂
Ps. Gojenie poszło gładko? Trzymaj filmik o tym, jak pielęgnować swój zagojony tatuaż na co dzień:
Do usłyszenia,
Monika