Jak goić świeży tatuaż

Jak i czym goić świeży tatuaż?

Poniżej przedstawiam Ci ogólne zasady pielęgnacji tatuażu, które zalecam każdemu mojemu klientowi. Spisałam je w punktach, by były konkretne i przejrzyste. Pamiętaj, że każdy tatuator preferuje inne metody gojenia – musisz kierować się normami artysty, który jest autorem danej pracy!

Moje zalecenia względem świeżego malunku na ciele przedstawiają się następująco:

1. Opatrunek założony w studiu (Unistar Skin Care Tattoo Film) zdejmij po 2-3 dobach, najlepiej wieczorem. Koniecznie obejrzyj poniższy filmik instruktażowy:

2. Przez pierwsze kilkanaście godzin z tatuażu sączy się osocze, które zbiera się pod opatrunkiem i wygląda jak ciemno-szara wydzielina. Mimo, że proces ten wydaje się bardzo nieestetyczny, nie należy panikować – jest to zjawisko normalne i nie wpływa negatywnie na gojenie. Jeśli bardzo Ci ona przeszkadza, możesz przekłuć powstały „bąbel” z osoczem tak, by wycisnąć jego nadmiar.

3. Po zdjęciu opatrunku tatuaż należy kilka razy dziennie przemywać letnią wodą z mydłem, osuszać jednorazowym ręcznikiem papierowym i smarować cienko kremem tak często, by zachować jego ciągle nawilżenie.

Mydła do wyboru: szare, antybakteryjne (NIE na bazie alkoholu), hipoalergiczne typu „Biały Jeleń”; ewentualnie płyn do higieny intymnej.

Polecane kremy: Neba, Balm Tattoo, Easy Tattoo; ewentualnie Bephanten dostępny w aptece.

4. Świeży tatuaż jest raną, musisz więc zachować wszystkie środki ostrożności, by go nie zanieczyścić/zakazić. Nie może mieć on kontaktu z brudnymi rękoma, pyłami, sierścią zwierząt itp.

5. Przez pierwsze 2 tygodnie z tatuażu łuszczy się naskórek w kolorze tuszu. Nie można go odrywać ani drapać – w przeciwnym razie wystąpi w tym miejscu ubytek farby.

Przez ten okres nie można korzystać z kąpieli wodnych (prysznic jest dozwolony), słonecznych, aktywności fizycznej, sauny. Należy unikać obtarć, zapoceń, odparzeń skóry.

6. Całkowite złuszczenie naskórka nie oznacza wygojenia tatuażu. Okres regeneracji skóry trwa średnio 2 miesiące. Przez cały ten czas tatuaż należy nawilżać kremem, by przyspieszyć ten proces.

7. Jeśli Twój tatuaż całkowicie się wygoi (za 1,5-2 miesiące) zgłoś się do studia na kontrolę lub wyślij dobrej jakości zdjęcie.

8. Świeżo wytatuowanego ciała nie wolno wystawiać na słońce/solarium – promienie UV działają na tatuaż niszcząco, wywołują również alergię, opuchliznę oraz inne dziwne zmiany skórne. Krem z blokerem SPF 50 możesz zastosować najwcześniej po miesiącu od daty zrobienia tatuażu!

Co jest NORMALNE po tatuowaniu i w trakcie gojenia?

– ogólne osłabienie, gorączka

– sączące się osocze i tusz (ciemno-szara wydzielina)

– bolesność wytatuowanego miejsca

– opuchlizna, zaczerwienienie skóry

jeśli stan zapalny jest duży (jak na poniższym zdjęciu) zalecam częste okłady z lodu

– łuszczący się naskórek

– swędzenie tatuażu

– sucha, wypukła i błyszcząca się skóra

Wydzielina pod opatrunkiem ze stanem zapalnym podczas gojenia tatuażu
Osocze pod opatrunkiem + stan zapalny.
Błyszcząca się skóra po złuszczeniu naskórka podczas gojenia tatuażu
Błyszcząca się skóra o nierównej powierzchni.

Jeśli:

– zauważysz, że z Twoją skórą dzieje się coś niepokojącego (zaczerwienienie, wysypka, odparzenie) w trakcie noszenia opatrunku

– zsunie/spadnie Ci opatrunek przed upływem 2-3 dób

– w miejscu wytatuowanym (po zdjęciu opatrunku) pojawi się rosnące zaczerwienienie, wrzody, ropa, wysypka, odparzenie

– w ciągu 2 dni nie minie Ci gorączka

…to znak, że koniecznie musisz poinformować o tym swojego tatuatora. Jeśli autorem tatuażu jestem ja, odezwij się do mnie jak najszybciej – w zależności od objawów powiem Ci jak musisz dalej postępować, by wyeliminować toczący się stan zapalny. Pamiętaj, że możesz liczyć na moje wsparcie niezależnie od weekendów, świąt czy urlopu.

Ropny wrzód podczas gojenia tatuażu
Ropiejący wrzód – powód do niepokoju.

Więcej o tym jak wygląda tatuaż podczas gojenia oraz jakie wyróżniam fazy tego procesu znajdziesz w moim poście o łuszczącym się naskórku 🙂

Ps. Gojenie poszło gładko? Trzymaj filmik o tym, jak pielęgnować swój zagojony tatuaż na co dzień:


Do usłyszenia,

Monika