„Jutro mam u Ciebie sesję – czy mam się jakoś specjalnie przygotować?” – to pytanie kierowane do mnie pada bardzo często. Postanowiłam więc stworzyć króciutki poradnik, dzięki któremu będziecie wiedzieli co musicie zrobić (lub czego nie robić!) przed tatuowaniem, by sesja przebiegła zgodnie z oczekiwanym założeniem 🙂
Najprościej rzecz ujmując, przygotowując się do sesji tatuowania musisz zadbać o 3 podstawowe aspekty:
- skórę
- organizm
- kwestie techniczne
Omówię teraz po kolei każdy z nich.
Skóra
By jej tatuowanie było w ogóle możliwe to skóra musi być nawilżona, gładka i sprężysta. Nie mogą znajdować się na niej jakiekolwiek zmiany (draśnięcia, wypryski, siniaki) oraz opalenizna. O szkodliwości działania promieni słonecznych szczegółowo pisałam w tym artykule.
Jak przygotować skórę do sesji? Kilka dni przed zaplanowanym spotkaniem pij dużo wody (nawadniaj się), rano i wieczorem nawilżaj tatuowane miejsce balsamem (np. firmy Neba) oraz nie depiluj włosków, by nie spowodować podrażnień. Pamiętaj, że tatuator sam goli miejsce na ciele bezpośrednio przed zabiegiem. Ponadto unikaj wszelkich zadrapań, staraj się nie poobijać oraz nie narażać na alergeny, które mogą wywołać wysypkę. Jednym zdaniem – uważaj na siebie 😉
UWAGA: Nie tatuuję skóry znieczulonej kremem. W przypadku posmarowania się taką maścią, sesja zostanie odwołana z winy klienta. Kremy znieczulające powodują zmiany sprężystości skóry, przez co znacznie trudniej się ją tatuuje. Dodatkowo obkurczają naczynka, które po powrocie do pierwotnego stanu (kiedy maść przestanie działać) mogą rozlać/przemieścić tusz, a tym samym – zniszczyć wygląd tatuażu. Mogą również zaburzyć rytm serca!
Organizm
Oprócz istotnych kwestii zewnętrznych, trzeba zadbać również o to, co dzieje się w środku naszego organizmu. Niedopuszczalne jest zażywanie narkotyków oraz picie alkoholu dzień przed sesją, a w dniu tatuowania również napojów energetycznych oraz dużej ilości kawy. Dodatkowo zabronione jest przyjmowanie leków na bazie kwasu acetylosalicylowego (np. Aspiryna, Acard, Polocard), które rozrzedzają krew i wpływają negatywnie na proces samego tatuowania oraz gojenia. UWAGA: Jeśli chorujesz na serce i przyjmujesz na stałe wyżej wymienione leki to skonsultuj się z lekarzem PRZED umówieniem się na tatuaż!!
Kwestie techniczne
Ostatnia, równie ważna kwestia to inne, mało oczywiste przygotowania, które wpłyną pozytywnie na naszą wzajemną współpracę. Pewnie tego nie wiesz, ale tatuator (a przynajmniej ja) musi widzieć i mieć dostęp do obszaru na ciele około 3 razy większego niż obszar samego wzoru. Oznacza to, że nie wystarczy podwinąć nieśmiało bluzkę, bym mogła tatuować Twoje żebra. Jeśli chcesz mieć tatuaż w trudno dostępnym miejscu (czyli innym niż ręka) to musisz odsłonić swoje ciało w dużym stopniu – muszę widzieć jak wzór będzie się prezentował na całym obszarze, gdzie mam wyznaczyć osie symetrii i inne, ważne technicznie zależności. W związku z tym przygotuj sobie odpowiednie ubranie, które ułatwi mi te zadania, a Tobie ograniczy poczucie krępacji w studiu. Ubrania powinny być stare i czarne, ponieważ na 90% ubrudzę je nieodwracalnie w trakcie tatuowania. PRZYKŁADY:
- do tatuowania żeber, miejsca pod piersiami, biodra – strój od bikini
- pleców – koszula zapinana na guziki, którą zakłada się tył na przód
- udo – krótkie spodenki
- bark – bluzka, której luźne ramiączko można opuścić na wysokość piersi
- kostka lub łydka – spodnie z luźnymi nogawkami, które można podwinąć do kolan
Dodatkowo każda tatuująca się osoba powinna dobrze się wyspać oraz zjeść porządne śniadanie (najlepiej białkowo-tłuszczowe). Wybacz, ale tłumaczenia pt. „nigdy nie jem śniadań” są dla mnie śmieszne – pamiętaj, że sesja trwa kilka godzin i jest to dla organizmu istna męczarnia… Wprowadzanie do ciała obcych substancji wprawia nasz system immunologiczny w prawdziwy szok, dlatego maltretowanie go dodatkowymi czynnikami, takimi jak głód, choroby czy zmęczenie jest po prostu niepoważne i bardzo ryzykowne. Oprócz pożywnego śniadania zalecam również wzięcie ze sobą na później kanapek, zimnych napojów oraz coś słodkiego w razie zasłabnięcia.
Jeśli chcesz wiedzieć co robić PO sesji, koniecznie przeczytaj mój wpis o pielęgnacji świeżego tatuażu oraz obejrzyj filmik na Youtube.
Miłego dnia,
Monika